Firma a sociálne siete

On 26. júl 2012 by admin

Článok 321.storočie prináša podnikateľom nevídané možnosti, ako rozširovať, zhodnocovať a propagovať svoj biznis. Portál Podnikajte.sk Vám prinášame seriál, v ktorom sa dozviete, ako na to. Prvou témou tohto seriálu budú známe, no podnikateľmi ešte stále nie dostatočne objavené sociálne siete. Čo môže Vašej firme priniesť biele „efko“ či modrý vtáčik? Venujte pár minút tomuto užitočnému článku a dozviete sa.

 

Sociálne siete a základné pojmy

Čo je vlastne sociálna sieť? Odpoveď sa veľmi blíži obsahu slova sieť – je to teda istáforma vzájomného prepájania kontaktov medzi ľuďmi pomocou jednej komunikačnej platformy. V praxi sociálna sieť pozostáva z profilov, ktoré si vytvárajú a vypĺňajú samotní užívatelia. Každý užívateľ sa potom pomocou siete môže spájať s ostatnými užívateľmi alebo sa môžu spoločne združovať do skupín na základe podobných záujmov. Existujúrôzne typy sociálnych sietí, vzájomne sa odlišujú najmä svojím zameraním, stupňom súkromia či popularitou. Známe sú najmä siete informačné, profesijné, vzdelávacie či komunitné.

Každá sociálna sieť ponúka iné možnosti a inú funkcionalitu. Všeobecne však vďaka sociálnym sieťam môžete zdieľať svoje myšlienky (tzv. statusy), fotografie, videá, rôzne udalosti, odkazy či vytvárať a spravovať aplikácie (testy, hry, kvízy, atď.). Fenomén sociálnych sietí stavia svoje základy na prirodzenej ľudskej zvedavosti a potrebe združovať sa. A práve vďaka tomu, že byť na sociálnej sieti je dnes nepopierateľným trendom, môžu výhody internetového sieťovania využívať aj podnikatelia. Ktoré siete teda prichádzajú do úvahy?

Sociálna sieť LinkedIn

Táto sociálna sieť je zameraná najmä na profesionálnu komunitu. Združujú sa tu ľudia z najrôznejších oblastí od konzultantov, cez personalistov až po ľudí z IT sektora. Cieľom siete je najmä nadväzovanie obchodných vzťahov, hľadanie zamestnania či získavanie zamestnancov. Zaujímavosťou je, že každý člen môže vytvárať skupiny, v ktorej sa potom spájajú podobne profesijne alebo názorovo orientovaní ľudia. Táto sieť je zaujímavá najmä pre rôzne združenia, spoločenstvá či pre jednotlivcov, ktorí hľadajú tie správne kontakty.

K sieti sa môžete pripojiť na: http://www.linkedin.com/

Sociálna sieť MySpace (číta sa majspejs)

Ide o jednu z prvých komunitných sociálnych sietí vôbec. Táto sieť ponúka svojim používateľom profil, blog, chat, možnosť diskutovať v diskusných skupinách ako aj zdieľanie fotografií a videí. Osobný profil možno graficky modifikovať. MySpace je sieťobľúbená najmä medzi hudobníkmi, hercami, či spisovateľmi, ktorí majú prostredníctvom tejto siete možnosť šíriť svoje diela, budovať si image a komunikovať priamo so svojimi fanúšikmi. Je známych viacero prípadov, kedy sa najmä hudobné skupiny preslávili práve vďaka sieti MySpace.

K sieti sa môžete pripojiť na: http://www.myspace.com/

Sociálna sieť Facebook (číta sa fejsbúk)

Táto sociálna sieť s notoricky známym modrobielym logom je jedným z najúspešnejších projektov svojho druhu na svete. V súčasnosti eviduje viac ako 500 miliónov užívateľova mesačne na nej ľudia strávia viac ako 700 miliárd minút. Dokonca sa o jej príbehu natočil už aj film. Práve táto sociálna sieť totiž po webstránkach naštartovala druhú vlnuprechodu firiem na internet. Umožňuje zakladať nielen osobné profily, ale aj tie firemné. Vo februári tohto roku oslávi Facebook už svoje siedme narodeniny a hoci o ňom na Slovensku pred 2 rokmi ešte takmer nik nepočul, začiatkom minulého roka už malo svoj Facebook profil údajne viac ako milión Slovákov. Štatistiky sa síce zo dňa na deň menia, zväčša však majú výhradne stúpajúce tendencie. Ako teda vyzerá Facebook v číslach?

  • 50% užívateľov sa pripája denne
  • priemerný užívateľ má približne 130 priateľov
  • na sieti je približne 900 miliónov príležitostí k interakcii (stránky, skupiny, udalosti)
  • priemerný užívateľ je fanúšikom približne 80-tich stránok a skupín
  • užívatelia obohatia obsah svojho profilu mesačne o približne 90 nových položiek
  • mesačne všetci užívatelia nazdieľajú viac ako 30 miliárd položiek nového obsahu (linky, diskusné príspevky, recenzie, statusy, fotoalbumy, atď.)
  • facebook existuje vo viac ako 70-tich jazykových mutáciách
  • viac ako 250 miliónov ľudí mesačne je v interakcii s facebookom aj na externých webstránkach
  • viac ako 200 miliónov užívateľov sa k sieti facebook pripája cez mobil
  • a podobných megalomanských čísiel je oveľa viac…

Zdroj: http://www.facebook.com/press/info.php?statistics (stav ku dňu 20.1.2011)

Vyššie uvedené údaje sú určite dobrým dôvodom na to, prečo by (nielen) malí a strední podnikatelia mali začať premýšľať o profile na sociálnych sieťach. K dispozícii je totižúplne nová komunikačná úroveň s klientmi, ktorá prebieha na princípe prirodzenej zvedavosti, spontánnosti a hlavne priamosti – potenciálni zákazníci zo sociálnej siete už viac nie sú anonymní návštevníci firemnej webstránky, ktorí sa možno nikdy nevrátia. Práve naopak – majú meno, fotografiu, jasne definované záujmy a záľuby, viete, z akého sú kraja a koľko majú rokov. Vďaka sociálnym sieťam môže podnikateľ jednoducho osloviť úzko definovanú cieľovú skupinu, ale aj veľké masy.

Štatistiky a čísla vo vzťahu k sociálnym sieťam a zvlášť k Facebooku sa menia zo dňa na deň. Koniec koncov, nie je problém vyhľadať si ich na internete. Oveľa dôležitejšie sú však stratégie, ktoré sa s touto sociálnou sieťou viažu. Ako si založiť profil, kto by ho mal zakladať, ako zmeniť URL adresu Facebook stránky, ako nahrať na Facebook fotoalbum či video, čo „zavesiť“ online a čo radšej nie, to sú nesmierne dôležité znalosti, ktoré by mal podnikateľ vzhľadom k sociálnym sieťam ovládať. Aby ste ich nemuseli prácne vyhľadávať v desiatkach rôznych zdrojov, prinesieme Vám všetky tieto potrebné informácie v rámci tohto seriálu.

Na úvod si však k Facebooku ešte povieme, aké sú základné aktivity a benefity, ktoré táto sociálna sieť ponúka. Ak už firma má zriadený profil na Facebooku, potom má k dispozícii rôzne možnosti. V prvom rade je rozdiel, aký druh profilu podnikateľ zvolí. K dispozícii je profil jednotlivca, ktorý môže byť verejný alebo súkromný, stránka alebo skupina. Vzhľadovo sa však príliš nelíšia, gro totiž vždy tvorí tzv. „nástenka“. Na nástenke sa objavuje všetok nový obsah, ktorý publikuje samotný užívateľ, ale aj jeho priatelia či fanúšikovia. Ďalej je to stránka „info“, ktorá obsahuje základné informácie o užívateľovi alebo o firme. Údaje sa rôznia, môžete tu nájsť vek, e-mail, číslo, záľuby, vzdelanie, profesijné zameranie, pri firmách poslanie, otváracie hodiny, kontakty, adresu a rôzne ďalšie užitočné údaje. Ďalšie položky profilu už potom variujú v závislosti od typu, môžu to byť diskusie, recenzie, poznámky, odkazy, video či kalendár s udalosťami. Súčasťou väčšiny profilov sú aj fotoalbumy. Do profilu si užívateľ môže umiestniť fotografiu alebo logo, ktoré sa spolu s menom či názvom firmy zobrazia aj vo výsledkoch vyhľadávania. Užitočný je aj krátky popis firmy hneď na úvode. Aké aktivity táto sociálna sieť ešte ponúka?

Publikovanie statusov – v praxi v podstate publikovanie informácií o sebe ako osobe alebo o firme. Obsah môže byť rôzny. Ak by sme sa zamerali na firmy, obľúbené sú najmä informácie o novinkách v spoločnosti, propagácia produktov, pozvánky na rôzne udalosti, informácie o výberových konaniach, zľavách a akciách, priestor však dostávajú aj novoročné či vianočné želania, vďaka ktorým sa podnikateľ dostáva bližšie k svojim zákazníkom / fanúšikom.

Zdieľanie informácií – to je možné formou vyplnenia informačnej časti profilu. Uživia sa tu už spomínané otváracie hodiny, adresa, kontakty, popis firmy, poslanie, odkaz na webstránku či dokonca informácia o možnosti parkovania.

Komentovanie – aktivita spojená s publikovaním statusov. Každý status je totiž možné okomentovať – či už zo strany ostatných užívateľov alebo zo strany samotného majiteľa profilu. Podnikateľ tak má možnosť byt v priamej interakcii so svojimi (potenciálnymi) zákazníkmi. Pýtajú sa na podrobnosti o udalosti či produkte? Vyjadrujú svoju spokojnosť či nespokojnosť? Potrebné informácie či spätnú väzbu dostanú rýchlo a jednoducho.

Zdieľanie fotografií – výhodné najmä pre prevádzkovateľov e-shopov, rôzne podniky či pre výrobné firmy. Vďaka fotografiám na Facebooku totiž možno celkom jednoducho odprezentovať nové produkty, výrobky či priestory reštaurácie. K fotografiám i fotoalbumom sa dajú pridávať popisy i odkazy. Jednoduché, rýchle, efektné.

Zdieľanie videí – na podobnom princípe ako fotografie fungujú i videá. Opäť možno zdieľať s užívateľmi najrôznejšie videá, či už z firemných akcií, prezentácií, konferencií alebo hoci i firemných večierkov. Čokoľvek, čo je pre firmu dôležité.

Zdieľanie užívateľmi – táto funkcia je jednou z výnimočných vlastností sociálnych sietí. Ak sa totiž niektorému Vášmu fanúšikovi zapáči Váš status, odkaz, fotografia či článok, môže ho dať zdieľať, čo v praxi znamená, že tento obsah uverejní vo svojom profile a ponúkne tak očiam ďalších jeho v priemere 130 priateľov. Známe sú tzv. virálne kampane, ktoré sa vďaka tomuto princípu dokážu cez Facebook doslova prehnať ako búrka – za niekoľko dní ich uvidia až tisícky užívateľov.

Pozývanie priateľov – aby si stránka či skupina vybudovala dostatočnú „fanúšikovskú základňu“, môže zakladateľ stránky, skupiny či profilu pozvať do tohto zoskupenia aj svojich priateľov. Deje sa tak jediným klikom. Princíp je jednoduchý – čím viac fanúšikov, tým viac konzumentov pre publikovaný obsah a prípadne i tým viac budúcich zákazníkov.

Diskutovanie, recenzie, poznámky – ak chcete publikovať na Facebooku dlhšie texty a statusy Vám nestačia, môžete tak urobiť prostredníctvom poznámok či recenzií. Fajn funkciou sú aj diskusie, kde sa napríklad môžete dozvedieť názor Vašich fanúšikov na pripravovaný nový produkt či službu ešte predtým, než ich uvediete na trh.

Kalendár akcií – ten zobrazuje udalosti, ktoré sú pre Vás dôležité. Jazz koncert vo Vašej kaviarni, testovacie jazdy nového typu automobilu či predajná akcia. Čokoľvek tohto druhu možno zavesiť práve na Facebook a prilákať tak ďalších a ďalších návštevníkov.

Facebook a zvyšok internetového sveta – sociálna sieť Facebook má tú výhodu, že sa rada spája so zvyškom e-sveta. Ak napríklad chcete využívať aj sociálnu sieť twitter, ale nerozumiete jej, či nemáte čas, môžete si Facebook a Twitter jednoducho prepojiť. Všetky statusy z facebooku sa Vám potom zobrazia aj na twitteri. Podobne je to s externými webstránkami. Mnohé z nich už dnes nevyžadujú registráciu, ak máte Facebook účet. Stačí sa prihlásiť práve cez Facebook. Populárne je aj tlačidlo „like“ alebo po našom „páči sa mi“, ktoré je vo veľkej miere umiestňované pod článkami najrôznejších portálov, či už ide o seriózne spravodajské portály, bulvár alebo blogy. „Lajkovaný“ článok, produkt či služba sa potom automaticky zobrazia aj v užívateľovom profile, túto aktivitu tak vidia aj ostatní jeho priatelia. Je to teda ďalšia skvelá možnosť, ako obsah šíriť vodami internetu.

K sieti sa môžete pripojiť na: http://www.facebook.com/

Twitter

Názov sociálnej siete Twitter vznikol od slova tweet, čo v preklade znamená čvirikať. Preto i povestný modrý vtáčik v logotype tejto prevažne komunitnej siete. Heslo „aj vrabce na streche si to už čvirikajú“ sa prenieslo aj do princípu fungovania, ktorý sa zakladá najmä na publikovaní informácií prostredníctvom statusov. Rozdiel medzi facebookom a twitterom je hlavne v tom, že twitter je výhradne verejný. Marginálnu aktivitu prevádzkovanú užívateľmi na twitteri je možné nazvať aj mikroblogovanie. Užívateľ má totiž k dispozícii iba 140 znakov, ktoré môže využiť na publikovanie svojho statusu. Tento status sa potom zobrazí v jeho profile a zobrazí sa rovnako aj jeho „nasledovníkom“ (followers). Ak sa užívateľovi zapáčia „tweety“ niekoho iného, môže ho nasledovať (follow) a na jeho „skle“ (nástenke / profile) sa mu budú zobrazovať aj statusy tých, ktorých má v skupine „following“ (nasledujem).

Sieť Twitter bola založená v roku 2006 a ku dnešnému dňu má približne 190 miliónov užívateľov. Denne ľudia na twitteri publikujú cca 65 miliónov statusov. Podobne ako na Facebooku, aj tu sa pre používanie siete musíte najskôr zaregistrovať. Twitter ako taký nie je na Slovensku až taký známy ako Facebook, vo svete si však tieto dve sociálne siete vzájomne konkurujú. Twitter je v podstate oklieštená verzia Facebooku zameraná na statusy. Vyhovuje najmä tým firmám a jedincom, ktoré sa koncentrujú na získavanie a šírenie informácií a preferujú jednoduchosť.

K sieti sa môžete pripojiť na: http://twitter.com/
Zaujímajú Vás sociálne siete podrobnejšie? Neviete, ako si založiť profil? Sledujte náš seriál a už nabudúce sa dozviete viac praktických rád a tipov, ako sa na sociálnu sieť nielen dostať, ale ju aj efektívne využívať.

 

Ivica Ďuricová

zdroj: www.podnikajte.sk

Comments are closed.